Bratislava bude mať nové jazero s plážami

jezero.jpg
 
 

Do roky chátrajúcej lokality Starého letiska v mestskej časti Vajnory sa konečne môže vrátiť život. Skupina Nordic Investors, ktorá pozemok získala minulý rok, pripravuje projekt pre výstavbu unikátneho jazera. Hlavnému mestu prinesie oddychové a športové zóny, ktoré jeho obyvateľom chýbajú.

Výstavba nového jazera je úvodnou etapou projektu Nové Vajnory. "Naším cieľom v nasledujúcich rokoch bude vybudovanie dvojhektárového jazera, ktoré bude obklopené piesočnatými plážami, zelenými lúkami, mólom a schodmi. Tie budú slúžiť nielen ako prístup k vode, ale aj ako plocha pre odpočinok," predstavil unikátny projekt Jan Petřík, partner skupiny Nordic Investors. Jazero tiež zabezpečí efektívne zadržiavanie vody v území tak, aby tu nevznikali zaplavené územia a mokrade, ktorými táto časť Vajnôr trpí.

V novej oddychovej zóne si na svoje prídu všetci, od rodín s deťmi, cez mladšie generácie až po seniorov. Projekt okrem lúk a pláží počíta so športoviskami, plochami pre voľnočasové aktivity či cyklotrasami, ktoré investor plánuje napojiť na Malokarpatsko-šúrsku cyklotrasu JuRaVa. Nové napojenie Vajnorom pomôže priblížiť sa svojou sieťou cyklotrás k vyspelej Európe.

Projekt je svojou celistvosťou a rozmerom v Bratislave výnimočný. Aj napriek tomu, že Vajnory sú súčasťou hlavného mesta, investor chce k tejto lokalite vzhľadom na jej vidiecky ráz pristupovať citlivo, no zároveň sem priniesť nové možnosti rodinného, spoločenského aj športového vyžitia. Projekt predstavuje komplexnú občiansku vybavenosť, služby, reštaurácie, kaviarne, obchody, rezidenčné bývanie v podobe individuálnej i menšej bytovej výstavby, športové a odpočinkové aktivity, niekoľkohektárové jazero, cyklotrasy a pešie komunikácie. V neposlednom rade sa počíta so zdravotnými zariadeniami, kanceláriami a administratívou, školou a materskými škôlkami, ktorých kapacity sú v meste nedostatočné.

Projekt Nové Vajnory sa úspešne posúva, je finančne stabilizovaný, plocha riadne udržiavaná a pripravená k ďalšiemu citlivému rozvoju územia. "V súčasnej dobe pracujeme na projektových prípravách. Zabezpečujeme projekty pre všetky kľúčové prípojné body, siete, napojenie komunikácií, cyklotrasy, pešie komunikácie, vrátane projektu jazera. Okrem toho chceme v blízkej dobe odstrániť staré stavby letiska, ktoré nie sú využívané a hromadia sa tu odpadky." dodal na záver Petřík.

Bratislava, 29. 11. 2017